Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Omuz, Üst Sırt ve Üst Kol Ağrısı

Omuz, Üst Sırt ve Üst Kol Ağrısı: Omuz, üst sırt ve üst kol ağrısı oluşturan kasların tetik noktaları beş gruba ayrılır: skalenler, kürek kemiği kaldırıcı kasları, rotatör kol ağzı kasları, üst kol kasları ve spinal kaslar. Skalenler boyun kasları olmasına rağmen skalen tetik noktalar ön kol ile elde ağrı ve diğer belirtilere neden olur. Skalenler, o kadar önemlidir ki bu bölgedeki ağrıda her zaman akla gelmelidir.Kürek kemiği kaldırıcı kasları; rhomboidler, levator skapula ve trapeziustur. Bu kaslar, kürek kemiğini omurgadan itibaren kaldırırlar ve kol ile elin her fonksiyonu için kürek kemiğine şeklini verirler.Tetik noktalar esas olarak üst sırt ile boyna ağrı yollar ve omza nadiren yansır. Trapezius ve levator skapula 4. bölümde anlatılmıştır.Dört rotatör kol ağzı kası, supraspinatus, infraspinatus, teres minör ve subskapularistir. Kürek kemiğini üst kol kemiği olan humerusun üst kısmına tutturur. Kolu çevirir ve omuz eklemini bir arada tutar. Rotatör kol ağzı kaslarındaki tetik noktalar, omuzdaki ağrıların çoğuyla birlikte klik ve gıcırtı sesleri ve hareket kaybının esas nedenidir. Omuz ekleminin fiziksel bozulmasının dolaylı sorumlusu olup rotatör kol ağzı kasları yırtık ve çıkıkları dahil ciddi fizik bozukluklara yatkınlık yaratır (1999, 538-571, 596-607).Üst kolu hareket ettiren kaslar deltoidler, teres majör, latissimus dorsi, korakobrakialis, biseps ve triseps kaslarıdır. Sadece son üçü gerçekte kolun parçasıdır. Bu gruptaki kasların tetik noktaları omuz, sırt ve üst kola ek olarak ön kol, el ve parmaklara da ağrı yollar. Spinal kaslar, omurgaları birbirine bağlar ve ornuzla doğrudan bağı yoktur. Üst sırt ağrısının en sık nedeni olarak orta ve alt sırtın benzer kaslarıyla birlikte 8. bölümde anlatılmıştır.

Skalenler
Skalenler, boynun her iki yanında bulunan üç veya dört adet küçük kas grubudur. Skalen, Yunanca "engebeli" kelimesinden türemiştir. Skalen kaslar, skalen üçgenin tüm kenarları gibi farklı boylardadır. Ek olarak tüm skalen kaslar, birkaç omurgaya bölünüp çeşitli uzunluklarda kas lifleri oluşturur. Tetik noktalar, kas liflerinin tam orta noktasında oluştuğu için skalenlerde pek çok noktada tetik nokta gelişebilir. Aşağıdaki vaka sunumları, skalen kasların ne kadar farklı sorunlar ortaya çıkarabileceğini gösterir. Her vakada da tetik nokta masajı sorunu çözmüştür.32 yaşındaki Betsy, birisi aracına arkadan çarpana kadar postanede çalışmaktaydı. Çok küçük bir kaza olmasına rağmen zaman zaman boynunun sağ tarajinda oluşan boyun spazmları onu işini yapamaz hale getiriyordu. Ağrı çok şiddetli olduğunda iyileşmesi için günler gerekiyordu. Bu arada çalışması imkansızdı.31 yaşında bir balet olan Hong sun, üst sırtta ve sol omuz iç kenarında oluşan bir ağrıdan yakınmaktaydı.Omzu üzerinden uzanıp parmaklarıyla buraya masaj yapabilmesi iyi hissettiriyordu ama ağrısını durdurmadı. Yıllarca ağrı çekti.17 yaşındaki Ağrı, başarılı bir çello öğrencisiyken omuz, kol ve ellerinde uyuşukluk ve kuvvet kaybı nedeniyle çalmayı bırakmak zorunda kalmıştı. Ailesi, sorunun havuzda boynunu zorlayan bir kaza ile ilişkili olabileceğini düşünmekteydi. Binlerce dolarlık tıbbi testler sonuç vermedi.56 yaşındaki Gerhard, bir buçuk yıl önce buzda düştükten sonra sol omuz ve üst kolunda ortaya çıkan öldürücü ağrılardan yakınmaktadır.Herhangi bir şey kaldırmaya veya taşımaya çalıştığında ağrı artmaktadır.Fizik tedaviyle ağrı daha da kötü olmaktadır.49 yaşında bir çömlekçi olan Connie, omzunda ve sağ kolunun tümündeki ağrı nedeniyle acı çekiyordu. Sabahları her zaman daha kötü olmakta ve ağrı, bazen gece uykudan uyandırmaktadır. Ön kol ve eli çoğunlukla uyuşuk olup sıklıkla elini şişmiş hissetmektedir. Biraz daha kötüleşirse işini terk edip kendine bakamayabileceği fikri zihnini meşgul etmeye başlamıştır. Belirtiler Skalenlerdeki tetik noktalar, göğüs, sırtın üst kısmı, omuz, kol ve elde şaşırtıcı derecede yaygın ağrı, uyuşma ve diğer anormal duyulara neden olur (Şekil 5.1,5.2, ve 5.3). Ağrı, bazen de boynun arkasında olabilir (şekillerde gösterilmemiştir). Skalen kaslardaki tetik noktaların herhangi birisi, yansıma bölgelerinin herhangi birinde belirti oluştursa da bazı tetik noktalar belli bölgeleri tercih edebilir.

Örneğin, orta ve arka skalenlerin alt kısmında yer alan tetik noktalar,göğüs ağrısının en sık görülen nedenidir. Orta ve ön skalenlerin üst kısmındaki tetik noktalar ise daha sıklıkla kolun üst kısmındaki ve omuzdaki ağrının sebebidir. Skalenler, tamamen sternokleidomastoid kasları tarafından gizlendiği için nadiren sorunun nedeni olarak akla gelir (Şekil 5.4). Skalenlerde ağrıya nadiren rastlanır ancak skalen tetik noktalan, yansıma bölgelerindeki ağrıların temel nedeni olabilir. Klasik tedavilerin başarısızlığında sık rastlanan kritik bir nokta da, şüphelenilmeyen skalen tetik noktalandır. Skalen yansıma bölgelerinde uydu tetik noktaların oluşması, skalen tetik noktalarını göğüs, sırtın üst kısmı, omuz, kol ve eldeki ağrıların en sık görülen nedeni haline getirmektedir (1999, 514-525; Lindgren, Manninen ve Rytkonen 1996, 254-256). Skalenlerin yol açtığı belirtilerin başka belirtilerle karıştırılmasına da kolaydır. Skalen tetik noktalarının yol açtığı üst sırt ağrısına daima yanlışlıkla rhomboid kasların neden olduğu düşünülür. Skalen tetik noktalarının klasik bir bulgusu olan boyun ve omuzda huzursuzluk, sinirsel bir tik olarak değerlendirilir. Skalenlerden göğse yansıyan ağrı ise göğüs ağrısı olarak düşünülür. Skalenlerden omza gönderilen ağrı ise daima Bursit veya Tendinit olarak adlandırılır.Üst kolun alt kısmında, ön ve arkada skalenden yansıyan ağrı ise yanlışlıkla kas zorlanması olarak teşhis edilir.Omuz, kol ve eldeki skalenden yansıyan ağrılar bir nöroloğun omurganın hasar gördüğünü veya çökmüş bir diskin, bir boyun siniri köküne baskı yaptığını düşünmesine neden olabilir (1999, 509-511; Long 1956, 22-28). Tetik noktalar, skalen kasları kısaltarak birinci kaburga kemiğinin, köprücük kemiğine doğru çekilmesine böylece o bölgeden kola doğru giden kan damarları ve sinirlerin sıkışmasına yol açar. Nöronasküler (sinir ve damara ait)yakalanma olarak tanımlanan bu durum,kan akımı ve sinir uyarı dağılımının engellenmesi durumu, kol ve elde ağrı, şişme, uyuşma, karıncalanma ve yanmaya neden olur. Sinir ve damarlara baskı sonucu oluşan belirtilerin toplamının adı, torasik outlet sendromudur (omuz bölgelerinde sinir sıkışması) ama genellikle yanlışlıkla karpal tünel sendromu (el bileğinde sinir sıkışması) tanısı konur. Umulmadık şekilde eşyaları düşürmenize neden olan skalen kaynaklı ön kol ve elde güçsüzlük, nörolojik bozukluk olarak değerlendirilir. Kesilmiş kol veya eldeki hayalet ağrı, skalen tetik noktadan kaynaklanıyor olabilir (1999, 505; Sherman 1980, 232-244).Skalen tetik noktalarının oluşturduğu belirtiler kaybolmayınca size olayın beyninizle ilgili olduğu söylenebilir. Bu tanı, özellikle skalen tetik noktası kaynaklı uykusuzluk, huzursuzluk ve Depresyon durumunda konur. Bu kaynaktan çok çeşitli belirtiler ortaya çıkar ve ağrının nedeni yanlış anlaşılır. Bir kez nedenin boynunuzdaki skalen tetik noktası olabileceği anlaşıldığında, çözüm oldukça kolay ve hızlıdır (1999, 504-525).

Nedenler Skalen kasları sizin boynunuzun her iki tarafına ve üst iki kaburganıza tutunur. Skalenler, boynunuzun sabitlenip eğilmesine yardımcı olsalar da esas görevleri, soluk aldığınızda her iki taraftaki üst iki kaburgayı yukarı kaldırmaktır. Her nefes almada aktif olarak rol oynarlar ve zorlu aktivitede aşırı çalışırlar.Diyafram yerine alışkanlık olarak göğüs ile nefes almak, skalen kasları aşırı yorar. Basit gerginliğe bağlı sık soluma da onları aşırı çalıştırır, Ruhsal gerilime maruz kişilerin skalen kaslarında tetik noktalar oluşur. Astım veya akciğer zarı iltihabı gibi nefes alma mücadelesi verenler ve zatüre, bronşit, alerji, soğuk algınlığı gibi nedenlerle çok kötü öksürenlerde de skalen tetik noktası gelişebilir. Üremeli çalgı çalmak, skalen sorununa yol açabilir (1999, 510-511).Düşme veya araç kazasında şiddetli kafa hareketlerinin de daha sonra skalen tetik noktası gelişmesine neden olmasını bekleyebilirsiniz. Kazaya bağlı omurga travmasından skalenler ve sternokleidomastoidler kötü şekilde etkilenir ve bu tip kazalata bağlı ağrı tedavisinde bu durum kolayca göz ardı edilir. Kazadan sonra devam eden üst sırt, omuz, kol ve ellerdeki nörolojik belirtiler bizi skalenlere götürür (1999, 511). Skalenler, kafanın ağırlığını taşımaya yardım eder. Dengesizlik yaratan her şey onlara yük getirir. Postürdeki bozukluğun başın merkezini dışa almış olabileceğinin farkında olmalısınız. Omuzları çökertmek, kafayı öne çıkartmak bu kaslarda tetik noktaların oluşumuna neden olur (1999, 510-511).

Tedavi Skalenlerleri bulma ve onlarla uğraşmadaki başarınız onların sternokleidomastoidle olan ilişkisini anlamanıza bağlıdır (Şekil 5.4). Ön skalen, en öndeki skalen kastır ve sternokleidomastoidle boyun omuru arasında yer alıp tamamen gizlidir. Orta skalen, ön skalenin arkasında yer alıp boynun daha yan tarafındadır ve alt yarısı, sternokleidomastoid den bağımsızdır. Arka skalen, orta skalenin arkasında yatay olarak köprücük kemiğinin üzerindeki üçgenin üzerinde ve trapeziusun Şekil 5.5 Ön Skalen Masajı ön kenarının altında bulunur. Dikey yerleşimli dördüncü skalen kası skalenus minimus ön skalenin hemen arkasında bulunur. Herkeste skalenus minimus bulunmaz: bu normal bir insan varyasyonudur.Skalenler, boyna sıkıca tutunur ve yumuşaklar, gevşek sternokleidomastoidlere göre daha sıkı hissedilir. Skalenlere masaj yaptığınızda aslında altındaki kemik omurgaya karşı basınç uygularsınız.Soruna neden olan temel ön skalen kaslara masaj uygulamak için parmaklarınızı sternokleidomastoidle boyun omurgaları arasında sokmanız gerekir. Bunu yapmak için sternokleidomastoidi sanki masaj yapacakmış gibi başparmak ve parmaklarınız arasında kavrayın. Sonra başparmağınızı ilerletip parmaklarınızla sternokleidomastoidi nefes borusuna doğru itin. Burada amaç, sternokleidomastoidi bir kenara iterek parmak uçlarınızı omurga önünde mümkün olduğu kadar ilerletmektir. Bu pozisyonda ön skaleninizi parmak uçlarınızla vertebraya karşı yoğurabilirsiniz (Şekil 5.5).Bu işlem, tetik nokta ile karşılaşana kadar acı vermez ki tetik nokta çok ağrılıdır. Skalen tetik noktasına baskı, aşırı ağrıya ve başınızı aniden kaldırıp çekmenize neden olur yani, sanki bir sinire bastırıyormuşsunuz hissi verir. Aynı zamanda yansıyan ağrı veya diğer belirtilerin oluştuğunu ya da arttığını hissedersiniz. Bu, yansıyan miyofasiyel ağrının gerçek olduğunu gösteren ikna edici bir kanıttır.

Masaj vuruşlarını, parmak uçlarınızla boynun kenarına doğru kas içinden iterek uygularsınız. Boynun cildi,parmaklarınızca birlikte hareket etmelidir. Vuruşun sonunda, ki bu en fazla 3 cm olmalı, basıncı kaldırın, parmağınızı tekrar başladığınız noktaya getirin. Bu işlem, sternokleidomastoidin arka kenarından ve kulak altından köprücük kemiğine kadar uygulanmalıdır. En kötü tetik noktalarınızın bazılarını sternokleidomastoidin arkasındaki köprücük kemiğine tutunduğu yerde bulacaksınız (Şekil 5.6). O noktada, köprücük kemiğinin arkasına saklanmış tetik nokta bile bulabilirsiniz.Orta skalene masaj uygulamak için aynı vuruşları boynun kenarlarında kullanın. Bir seansta her bir skalen tetik noktaya 6 vuruş yeterlidir. Her gün 6-8 kez seansı tekrarlayın. Skalenlerinizde beş tane bile tetik nokta bulabilirsiniz. Arka skalene masa; yapabilmek için orta parmağınızı trapezius kasının altına, kasın köprücük kemiğine tutunduğu bölgeye doğru bastırın (Şekil 5.7). Aşağıya doğru basınç uygulayın. parmağınızı boğazınıza doğru köprücük kemiğine paralel sürükleyin. Bu vuruş 3 cm uzunluğunda olmalı ve elleriniz ciltle beraber hareket etmelidir. Vuruşlarda parmağınızın ucunda hissettiğiniz kemik yapı, birinci kaburganın üst yüzeyidir. Arka skaleni ihmal etmeyin. Diğer skalenlerde olmasa bile o noktada tetik nokta bulunabilir. Cilde hasar vermeden skalenlere etkin bir .şekilde masa; yapmak için tırnakları dibinden kesip törpülemek gerekir. Skalenler anlayıp, yerini bulup tedavi edilmesi en güç kaslardır ancak başarı sağlamak için uğraşmaya değer.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Abdominal Kaslar Abdüktör Digiti Minimi
 Abdüktör Hallucis Addüktör Hallucis ve Fleksör Hallucis Brevis
 Addüktör Longus ve Brevis Addüktör Longus ve Brevis 2
 Addüktör Magnus  Addüktör Magnus 2
 Addüktör Pollisis Ağrı Dünyası
 Ağrılar İçin Masaj Yağı Akıtma Deneyimi
 Aktif Gerilim  Alın ve Baş Ağrısı
 Alışılmış Kas Gerilimi Alt Bacak, Bilek ve Ayak Ağrısı
 Alt Sırt Ağrısı Ankoneus
 Anormal Kemik yapısı Arka Bacak Ağrısı
 Arka Bilek Ağrısı Arka Boyun
 Arka Diz Ağrısı Arka Diz Ağrısı 2
 Arka Kol Ağrısı Arka Omuz Ağrısı
 Arka Uyluk Ağrısı Arka Uyluk Ağrısı 2
 Ayağın Üstünün Ağrısı Ayak Kasları
 Ayak Kemeri ve Ayak Ortasının Ağrısı Ayak Tarağının Başının Ağrısı
 Bacak ve Ayakta Uyuşma Baldır Kasları
 Baldır Kasları 2 Baş Arkası Ağrısı
 Baş ve Boyun Ağrısı Başparmağın Üstünün Ağrısı
 Başparmak Altının Ağrısı Başparmak ve Birinci Parmak Arasının Ağrısı
 Beklentiler Ben Bir Aktörken:
 Bir Tetik Noktayı Daha Kötü Yaptığınızda Biseps
 Biseps, Brakiyalis ve Ekstansör Kasları Biseps Femoris
 Bisepsler Boğaz Ağrısı
 Boynun Üç Özel Kası Boyun Arkası Ağrısı
 Boyun Arkasındaki Kaslar Brakialis Kas
 Buksinatör Çene Yüz ve Kafa Kasları
 Clair ve Amber Davies’in Klinik Tetik Nokta ... Daha Büyük Bir Ağ Atmak
 Damar ve Sinirlerin Sıkışması Deltoid
 Deltoidler, Triseps ve Fleksörler Derin Darbe Masaj
 Derin Spinal Kaslar Derin Spinal Kaslar
 Derin Vuruş Masajı Diğer Faktörler
 Dil Ağrısı Dirsek Ağrısı
 Dirsek, Ön Kol ve El Ağrısı Diş Ağrısı
 Dış Bilek Ağrısı Dış Bilek ve El Ağrısı
 Dış Diz Ağrısı  Dış Diz Ağrısı 2
 Dış Ön Kol Ağrısı Dış Uyluk ve Kalça Ağrısı
 Dış Uyluk ve Kalça Ağrısı 2 Disleksi
 Diyafram ve interkostal Kaslar Dizardı kirişi
 Dizardı kirişi 2 Dizardı Kirişleri
 Doğal Ve Organik Vücut Bakımı Dorsal Ayak Kasları
 Dört Basamakta Hızlı Tahliye Dr. David G. Simons
 Dr.Janet G. Travell  Duruşa Bağlı Gerilim
 EI ve Parmak Uyuşukluğu Ekstansör Digitorum
 Ekstansör Digitorum Brevis, Ekstansör Hallucis Bre... Ekstansör Digitorum Longus ve Ekstansör Hallucis L...
 Ekstansör Karpi Radialis Brevis Ekstansör Karpi Radialis Longus
 Ekstansör Karpi Ulnaris El Kasları
 El ve Parmak Bükücü Kaslar El ve Parmak Ekstansör Kasları
 Elleri Ve Parmakları Korumak Esaslar
 Fibromiyalji Fiziksel Faktörler
 Fleksör Digiti Minimi Brevis Fleksör Digitorum
 Fleksör digitorum brevis Fleksör Digitorum Longus ve Fleksör Hallucis Longu...
 Fleksör Karpi Radiafis Fleksör Karpi Ulnaris
 Fleksör Pollisis Longus Gastroknemius
 Genital Bölge Ağrısı  Gerilim Kontrolünün Ötesinde
 Gerilim Tahliyesi işlemleri Gırtlak Kasları
 Gizli Faydalar Gluteus Maksimus
 Gluteus Medius Gluteus Minimus
 Göğüs Ağrısı Göğüs, Karın ve Genital Bölge Ağrısı
 Göz Ağrısı Grasilis
 Grasilis 2 Hareket Problemleri
 İç Bilek Ağrısı İç Bilek ve Avuçiçi Ağrısı
 iç Dirsek Ağrısı İç Diz Ağrısı
 İç Diz Ağrısı 2 İç Ön Kol Ağrısı
 İç Uyluk Ağrısı  İç Uyluk Ağrısı 2
 İç Uyluk Kasları İç Uyluk Kasları 2
 İç Uyluk Kasları 3 İlaçlar
 İnatçı Tetik Noktalar  İncik Kasları
 incik Kasları infraspinatus
 infraspinatus ve Teres Minör İnterosseus Kasları
 İntrapelvik Kaslar Isıtıcı Darbe
 İyice Acıtmak Kafa Derisi Kasları
 Kalça Ağrısı Kalça, Uyluk ve Diz Ağrısı
 Kalça, Uyluk ve Diz Ağrısı 2 Karın Ağrısı
 Karın Kasları Kas Gerilimi ve Kronik Ağrı
 Kasık Ağrısı Kasık Ağrısı 2
 Kasılma / Gevşeme Değil Kasların Kaçınılabilecek Hor Kullanımı
 Kasların Kaçınılmaz Hor Kullanımı Kasların Şüphelenilmeyen Hor Kullanımı
 Kaygılandırıcı Sonuçlar Kimse Omuzları anlamadı
 Klinik Masajın Ana Hatları Korakobrakialis
 Kuadratus Lumborum Kuadratus Lumborum
 Kuadratus Plantae Kuadriseps Kasları
 Kuadriseps Kasları 2 Kuadriseps, Sartorius ve Tensor Fasia Lata
 Küçük Parmakların Altının Ağrısı Küçük Parmakların Üstünün Ağrısı
 Kulak ve Çene Ağrısı Kürek Kemiği
 Latissimus Dorsi ve Teres Majör Latissimus Dorsi ve Teres Majör 2
 Levator Skapula Levator Skapula ve Splenius Servikis
 Levator Skapula ve Splenius Servikis 2 Masaj
 Masaj Başarılı Olmadığında Masaj Başarılı Olmadığında 2
 Masaj Çeşitleri Masaj Genel
 Masaj Nedir? Masaj Okulu
 Masaj Teknikleri Masajın Ana Hatları
 Masajın Çalışma Mekanizması Masseter ve Pterigoid Kasları
 Masseter ve Pterigoid Kasları 2 Mekanik Yetenek
 Merkezi Tetik Noktalar Metabolik Bozukluklar
 Mortan Ayağı Mortan Ayağı 2
 Morton Ayağı 1 Morton Ayağı 2
 Multifidi ve Rotatörler Net Bir Tarif
 Nokta Masajının Çalışma Mekanizması ve Bizlere Kaz... Öğrenme Süreci
 Omurga Travması Omuz Kasları
 Omuz, Üst Sırt ve Üst Kol Ağrısı On Altı Basamakta Tahliye
 On Altı Basamakta Tahliye 2 Ön Bacak Ağrısı
 Ön Bacak Ağrısı 2 Ön Bilek Ağrısı
 Ön Bilek Ağrısı Ön Diz Ağrısı
 Ön Diz Ağrısı 2 Ön Kol Ağrısı
 Ön Kol ve Ele Güvenli Masaj Ön Omuz Ağrısı
 Ön Uyluk Ağrısı Ön Uyluk Ağrısı 2
 Opponens Pollisis Orbikularis Okuli
 Orta Sırt Ağrısı Orta Sırt, Alt Sırt ve Kalça Ağrısı
 Otonomik Etkiler Palmaris Longus
 Paradoksal Niyet Paradoksal Niyet 2
 Parmağın Dış Kısmının Ağrısı Parmağın iç Kısmının Ağrısı
 Parmakta Uyuşma Parmakta Uyuşma 2
 Pasif Gerilim Akıtma Pasif Gerilim Akıtma 3
 Pektineus Pektineus 2
 Pektoral Kaslar  Pektoral Kaslar 2
 Pektoralis Minör  Peroneus Brevis
 Peroneus Kasları Peroneus Kasları 1
 Peroneus Kasları 3 Peroneus Longus
  Peroneus Longus Peroneus Tertius
 Peroneus Tertius 2 Piriformis
 Piriformis ve Gluteus Kasları Plantar Ayak Kasları
 Plantar Ayak Kasları 1 Plantaris
 Popliteus Popo Ağrısı
 Pronatör Teres ve Pronatör Quadratus Psikolojik Faktörler
 Psoas  Pterigoid kasları
 Rektus Femoris Ruh hali sorunları
 Sağlık Faktörleri Şakak Ağrısı
 Sartorius Sekiz Basamakta Tahliye
 Semispinalis Kapitis Semitendinöz ve Semimembranöz
  Serratus Anterior Serratus Anterior
 Serratus Posterior inferior Serratus Posterior inferior
 Serratus Posterior Süperior Serratus Posterior Süperior
 Sinüs Ağrısı Sırtüstü Tedavi
 Skalenler Skalenler
 Soleus Sorunu Çözmek
 Splenius Kasları Sprey ve Germe
 Sternalis Sternokleidomastoid
 Subklavius Suboksipital Kaslar
 Subskapularis Subskapularis
 Supraspinatus Supraspinatus
 Tedavi Amaçlı Masaja Yeni Yaklaşım Tedavi Yöntemleri
 Tek Basamakta Anında Tahliye tekrarlayan temalar
 Tekrarlayıcı Hareketler Tenisçi Dirseği
 Tensör Fasia Lota Tepe ve Baş Ağrısı
 Teres Majör ve Latissimus Dorsi Teres Minör
 Tetik Nokta Belirtileri Tetik Nokta Bilimi
 Tetik Nokta Enjeksiyonu Tetik Nokta Fizyolojisi
 Tetik Nokta Nedenleri Tetik Noktafarın Yaygınlığı
 Tetik Noktalar Hakkında Tetik Noktaları Bulmak
 Tetik Noktaların Kabulü Tibiafis Anterior
 Tibialis Posterior Topuk Ağrısı
 Trapezius Trapezius Kasları
 Trisepsler tutunma Tetik Noktaları
 Üst Kol Kasları Üst Sırt Ağrısı
 Üst Sırt Kasları Uydu Tetik Noktaları
 Uyluğun Uyuşması Vastus intermedius
 Vastus Lateralis Vastus medialis
 Vitaminler ve Mineraller Vücut Mekaniği
 Yan Ağrısı Yan Bacak Ağrısı
 Yan Boyun Ağrısı Yan Omuz Ağrısı
 Yanlış Anlaşılma Yansıyan Ağrı
 Yansıyan Ağrının Gizemi Yeni Bir Yaşama
 Yeni Kelimeler Yeni Teknoloji
 Yok Sayılma Bedeli Yok Sayılma Bedeli
 Yöntemin işe Yaramasını Sağlamak Yüzeysel Spinal Kaslar
 Yüzeysel Spinal Kaslar Yüzükoyun Tedavi
 Zigomatik ve Levator Labi Kasları

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.