Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Mafsal İltihabı
Mafsal İltihabı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Mafsal İltihabı :

SÖGÜT YAPRAGI, DAL KABUĞU, KÖKÜ: 1 bardak suya, 10-20 gr söğüt yaprağı, dal kabuğu veya kökü konur, 10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir.
KARA KAFES OTU: 1 bardak kaynar suya, 5 gr ince kıyılmış kök veya yaprak konur, 10 dk bekletilir, günde 3-4 bardak içilir.
BİBER: Toz acı biber ispirto ile karıştırılır, bir müddet bekletilir, mafsallara masaj yapılır.
AMBERl PARİS KÖKÜ: 1 bardak kaynar suya, 4 gr kök veya kök kabuğu konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.
ÇİLEK: Yemeklerden 1 saat evvel 100-150 gr çilek devamlı yenilir. 1 bardak kaynar suya, 6-10 gr kök, sap konur, 10 dk bekletilir, günde 3-5 bardak içilir. Kök, sap, yapraklar toz haline getirilir, günde 3 defa 4 gr içilir.
ÇOBAN PÜSKÜLÜ YAPRAGI: 1 bardak suya, 6 gr yaprak konur, 5-10 dk kaynatılır, günde birkaç kaşık içilir.
GÜL: 1 bardak kaynar suya, 4 gr, kuru gül konur, 10 dk bekletilir, günde 3-4 bardak içilir,
MENEKŞE: 1 bardak kaynar suya, 20 gr bitki konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.
KAVAK AGACI KABUGU (HER TÜRLÜ): 1 bardak kaynar suy, 10 gr kabuk konur, 10 dk bekletilip içilir.
KURU ÜZÜM: 1 bardak suya, 10 gr üzüm konur, 10 dk kaynatılır, günde 3-4 bardak içilir.
MUZ: Bol miktarda muz yenilir.
GÜZEL AVRAT OTU KÖKÜ: Güzel avrat otu kökü toz haline getirilir, aynı miktar vazelin veya zeytinyağı ile karıştırılır, lapa haline getirilir, akşamları hasta uzva konulur, bununla yatılır. Üzerine naylon bağlanmalıdır. Birynoia alba (Şeytan şalgamı kökü) de aynı şekilde kullanılır.
DUL AVRAT OTU KÖKÜ: 1 bardak suya, 10 gr kök konur, 10,15 dk kaynatılır, 1 saat bekletilir, günde 3 defa 1 bardak içilir. Haricen kaynatılan suya, bir bez batırılır, hasta kısırnlara sarılır, günde 3-5 defa tekrarlanır.
ELMA ÇAYI: 3 adet elma kabukları ile beraber doğranır, 4 bardak suda 15 dk kaynatılır, 20 dk bekletilir, günde 3 bardak içilir.
ALTIN BAŞAK OTU: 1 bardak kaynar suya, 10 gr bitki konur, 30 dk bekletilir, günde 3 bardak içilir. Haricen; bu suya, bir bez batırılır, hasta uzuvlara sarılır. ZEYTINYAGI: 1 fincan saf zeytinyağına, ler fincan Ardıç yağı, sarımsak suyu veya soğan suyu, limon suyu ilave edilip karıştırılır, bu karışımla masaj yapılır.
Lavanta ÇIÇEGI: 5 bardak suya, 1 avuç lavanta çiçeği ve 1 avuç ayrık kökü konur, 10-15 dk kaynatılır, 30 dk bekletilir, süzülür, içerisine 1 çay bardağı sirke konur, içerisine bir bez batırılır. Ilık olarak hasta bölgeye sarılır, günde 2-3 defa tekrarlanır.
LEYLAK ÇİÇEĞİ: 1 çay bardağı kaynar suya, 1 çay kaşığı çiçek konur, 10 dk bekletilir, günde 1 çay bardağı içilir.
KEREVİZ: 500 gr suya, 250 gr kereviz veya yaprağı doğranır. Hafif ateşte yarısı kalana kadar kaynatılır, ezildikten sonra süzülür, elde edilen suyun 3 te biri 1 bardak su içerisine konulup içilir. 1 günde tüketilir.
KAFURİ: 10 gr kafuri toz haline getirilir, 50 gr terebentin, 50 gr saf zeytinyağı, 50 gr alkolle karıştırılır, iyice çalkalanır. Bu mayi ile ağrıyan yerler ovulur. Üzeri yün bir bezle sarılır. 1 gece bekletilir, bu şekilde tedaviye bir müddet devam edilir. (Bu terkip kas ağrı ve kramplarında, Romatizma ve mafsal ağrı ve iltihaplarında tamamen tedavi edici olarak faydalıdır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Mafsal

İltihabı