Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kişilik Türleri
Kişilik Türleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kişilik Türleri :

İnsanlar, bedenen birbirlerine benzemedikleri' kişilikleri de benzemez. Bu kişilik türlerini biz nenöroz denen sinir hastalıklarına, ne de psikoz dediğimiz ruh hastalıkları gruplarına sokabiliriz. Bu kişiler aslında kendilerini hasta kabul etme dikleri gibi, arkadaşlarından farksız da sayarlar. Çocuk, aile ve yaşadığı çevresinden aldığı et ki ve eğitime göre kişiliğini kazanır ve bu kişifiIti hayatı boyunca sürer. Bunların bir kısmı, günün birinde, çevrenin etki ve stresIeri ile, bakarsınız, sinir veya akıl hastası oluverirler. İçlerin de tedavi ile değişebilenleri olduğu gibi değişemi yenıeri de vardır. Şimdi bunları sıra ile gözden geçirelim:

1- Yetersiz Kişilih: Hapishanelerde ve kimsesizler yurtlarında bu gibi yetersiz kişiliklere çok rastlanır.!Bu tipler toplumun aşağı tabakalarında daha çok görülür. Ana ve babadan geçen bu tip kişilikler, metin ve gayretli ana babaların yardımları sayesinde yük sek sosyal hayata uyabilirler, fakat asla verimli bir öde v göremezler. Bu kişilerde enerji. azim ve sebat yoktur. Bunlar ancak pek basit olan işleri başarabilirler. Bu kişilerin bedeni işlemlerinde durgunluk ve heyecanlarında küntlük olduğu için bunlar basit bir şizofreni veya aptal sanılırlar. Bu, yanlış eğitim ve gelişmeden meydana geldiği için yetersiz kişiliğin bugünkü usullerle tedavisi imkansızdır.

2- Şizoid Kişilik: Bu tipler arkadaş edilmiyen ve yalnızlığı tercih eden içine dönük kişilerdir. Başkalarına karşı olan düşmanlıklarını belli etmezler ve sa kindirler. Burılar kitap yazsalar bir türlü neşredemezler. Ilim adamı iseler tecrübelerinin sonunu bir türlü getiremezler.

3- Paranoid Kişilik: Bu tipler Şizoid kişiliğe benzer, fakat onlar kadar içine dönük değildirler. Daha enerjik dış teması iyi olan ve rekabeti seven insanlardır. Bu, nunla beraber şüphecidirler ve hisleri düşmanca; dır. Bu kişiler büyük bir Stres karşısında Paranoid Şizcfreni oluverırter. Benlikçi ve iddiacı kişilerdir. Araba sürüyorIarsa kendi arabalarının önüne hiç kimsenin geçmesini istemezler ve daima kendi yaptıkları eserleri beğenirler.

4- Değişik Heyecanlı Kişiler: Bunlar, olaylar karşısında paniğe uğrayan kişilerdir. Yangın, kaza veya aile faciaları karşısında çok çabuk paniğe uğrarlar. Düşmanlık, suçluluk hislerini ve üzüntülerini kontrol edemezler. Bu yüzden çeşitli münakaşalara girişil'ler.

5- Pasif Kişiler: . Bunlar çocuk ruhlu, başkasından yardım bekleyen kişilerdir. Bunlar hastahane polikIiniklerinden ayrılmadıkları gibi ebeveynlerine sarılmış ve onlardan devamlı şekilde yardım uman kişilerdir:

6- Saldırgan Kişiler: Bunlar ufak bir hayal kırıklığı karşısında: derhal şiddetlerıir ve etrafı kırıp dökmeğe başlarlar. Hatta o kadar ileri giderler ki mobilyaları kıral', elbiselerine varıncaya kadar yırtarlar.

7- Psikopatkişiler: Bunlar, cemiyet içinde intibaksızlık gösteren kişilerdir. Kendilerine sorarsanız. herkesle iyi geçindiklerini fakat toplumun kötü olduğunu söylerler. Cinsel sapıklar, alkolikler, ilaç müptelüla, bu sınıfa girerler.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kişilik

Türleri