Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kahvenin sinir sistemine etkisi
Kahvenin sinir sistemine etkisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kahvenin sinir sistemine etkisi :

Her gün sabahtan akşama kadar içilen kah, venin insan sağlığına ve hayatına etki yapmamasına imkan yoktur. İnsnlar uyuşturucu maddelere alıştıkları gibi kahveye de kolayca alışırlar. İçin de caffeine maddesinin bulunduğu kahvenin, vü, cudunuz organlarına yaptığı etkiyi kısaca sıralı, yalım. Kahvenin sindirim sistemine etkisi; Kahvenin içine konan şeker veya süt, bes, leyici maddedir. Fakat kahvedeki caffeine bir ze hirdir ve bu zehir sinir sistemimizi bozar. Bir kı- Sım UYkusuzluk, çarpıntı ve kaslarımızdaki seyir; meIerin nedeni hep Kahve ve çay içmektir. Kah ve ağız, mide ve barsakta bulunan sindirim bez, leri üzerine büzücü ve zararlı etki yapar. Böyle olunca, et gibi proteinli besinlerin haemı zorlaşır ve barsakta gaz toplanır, mide bozuklukları ve kabızIık başgösterir. Kahvenin sinir sistemi üzerine Uyarıcı bir et kisi vardır. Sinir sistemini uyanık tutan kahve ve buna benzer ilaçlar, uykuyu kaçırır ve S111lr_ leri yorar. İşte caffeine'in uyarıcı özelliğinden doktor~ar faYdalanır. Kalb zayıfladığı zaman bu rıu deri altına şırınga ederler. Ameliyat masasında_kalbi zayıf düşen bir hastaya yirmibeş san; tigram şırınga edllince, kalb bu miktarı her gün orsa o zaman deri altına şırmga edilen caHei etkisiz kalır. Caffeine beyin çalışmasını arttır. kasları kamçılar. Kahvenin ilaçtan bir farkı oktur. Azı da, çoğu da aynı etkiyi yapar. Kahvenin kalb üzerine etkisi: Kahve en çok merkezi sinir sistemine etki er. Uy:-'u kaçar, hasta sinirli olur ve daha son da çarpıntılar ve kaslarda titreşimler olur. çay a kahvedeki kadar caHeine ihtiva eder. Yalnız bunun adına T H E 1 N E denir. Aynı bü üklükte bir bardak çay ve bir bardak kahve de 150 mgr. caffeine vardır. Caffeine en çok be yin üzerine etkilidir. Ondan sonra sıra ile kasa, kalb kasırıa, böbreklere etki eder. Kahve az alın dığ"ı zaman akıl faaliyetini arttırır, fakat fazla içi Iince hastada hareket fazllığı ve nihayet .ihtilaçlar örüıür. Kahve kalbde çarpıntı ve ekstrasistol de diğ"imiz düzensizlekler ve atlamalar yapar. Kahve Şeker Hastalığı: Kahve, aldığımız besinlerden karaciğerin gly cogen veya karaciğer ~ekeri yapma kabiliyetini yokeder. Bu karaciğer şekert veya glycogen, kara ciğerde depo edilir ve vücuda gerektiği zaman harcanır. İşte karaciğerde bu vazife bozulduğu zaman besinlerden aldığımız glucose, glycogen haline geçemez ve glucose doğrudan doğruya bol miktarda kana geçer. Kana karrşınca da şeker hastalığı belirtileri ba~gösterir. Kahve ve mide ülsert :

1- Fazla kahve içenlerde mide ve barsak ül serleri görülür. Çünkü caffeine doğrudan doğruya mideden imtisas eder.

2- Kahve ve dolayısiyle carreine mide usa resini çoğaltır ve mide ülserinin teşekkülünil ko laylaştırır.

3- Hiddetlendiğimiz veya korktuğumuz anlarda nasıl kan damarlarında değişiklik oluyor sa caffeine de aynı şekilde midemizdeki kan da, nıdrlarında değişiklikler yapar.

Du neuc'nler yüzünden ülserli hastalara kahve yasak edilir. Çünkü caffeine midede Uzun süre acid ifrazatını kamçılar. ülserli hastalar, içinde caffeine bulunan içkiIeri içmekten sakınmalıdırlar. Kahve tclvesi ve kanser: Hayvanlar üzerinde yapılan tecrübelerde kah ve telvesinin mide kanseri yaptığı görülmüştür. Kahve kavrulduğu zaman, suda erimiyen bu tel ve teşekkül eder. Hepimizin bildiği gibi bu telve, kahve fincanı dibinde toplanır. Bazı tiryaki_ ler bunu içerler. Fakat tehlikelidir. işte bu telveler midede tahriş sonucu ülser yapar ve sonradan bu ülserler kansere çevrilir. Sinir sistemindeki ve diğer organlardaki bütün bu bzoukluklar Şüphesiz günde beş otuz fincan kahve içenlerde görülür. Günde on fincan kahve, doktorun hastasına kullandığı bir dozluk caffein'e bedeldir Ve doktor bunu hastasına dikkatle kuı, Jarııı-, Uykusuzluk, titreme, hızlı nabız, terleme ve kalb çarpıntısından şikayet eden hastalarda muhakkak fazla kahve içilip içimediği araştırıl_ malıdır. Bil gibi hastalarda kahve kaldırılır kaldırılmaz bir kaç hafta içinde normal durumlarına dönerler. Ne yapmalı? Günde bir fincan kahve içmeli ve sonra da bu tek fincanı terketmeğe çalışmalıdır. Eğer bu mümkün olmazsa Amerika'da olduğu gibi içinde caffeine bulunmayan kahvelerden içmelidir. çay yerine de ıhlamur, ada çayı içilirse ruh ve beden sağlığınız için daha faydalı olur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kahvenin

sinir

sistemine

etkisi