Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Göz kapakları
Göz kapakları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Göz kapakları :

Göz kapakları gözlerin nöbetçileri, sağlık ve güzellikleri konusunda dikkatli ve özenli koruyucularıdır. Onları çevreleyen kaşlarla gündelik yaşam ve çekiciliğimiz için gerekli bu organı özenle gözetirler. Ne var ki koruyucu olan, savaşta ilk zarar görendir; bu nedenle göz kapakları darbe üstüne darbe yer.
Ülserleşme gibi bu organların hastalıkları da mikroplardan kaynaklanır; diğerleri kistler den, daha başkaları kaslardaki sinir bozukluğu (üst göz kapağı sarkıklığı, yani yukarı kaldırılmaları olanaksız durumlar); en sonuncusu da gözkapakları hastalıklarıyla ilgili yaralanmalar. felçlerdir. (Göz kapaklarının içe kıvrılması, göz kapaklarının dışa kıvrılması.) Bu bozuklukların tümü güzellik için olumsuzdur ve bitkilerin bu konuda çok etkili olamayacağı bilinmelidir. Bu yalnızca bir uzmanın ilgi alanına girer.
Buna karşılık bitkiler göz kapaklarının bildik mikroplanma larına ya da blefarit denilen göz kapağı iltihabına ve halk arasında arpacık denilen küçük sivilceye çok yararlıdır.
Özellikle lenfatik ve artritik kişilerin yatkın olduğu blefarit göz kapağı üzerinde acı veren koyu bir kırmızılık oluşturur. Kirpikler katılaşma eğilimi gösteren sarımsı bir sıvıyla birbirine yapışır.
Arpacık çok sınırlı bir kırmızılıkla başlar, kabarır ve patlamadan önce irinle dolar. Bu artık tam tamına bir çıbandır .
• Sağlık bilgisi ve önlem
Gözlerinizin bekçilerini koruyun! Tozlara, dumanlara (hava kirliliği, tütün), asit yayılmalarına vs. dikkat edin. Yapay ışık altında çok çalışmayın ya da en azından ışıklandırmanızı doğru yapın. Nezle ve (özellikle gözlerinizi yaşartıyorsa) konjonktivit durumlarında bir önlem olarak göz kapaklarınızı mikroplardan arındırın.
Göz farı ve kirpiklere sürülen rimel bilindiği gibi kadınların çekicilikleri için kullandıkları birçok ürünler arasında yer alır. (Görünüşe göre son zamanlarda erkekler arasında da yaygın.) Bunları yasaklamak aklımın ucuna bile gelmiyor. Yine de dikkatli olun. Bütün güzellik ürünleri uzun süre kullanılma durumunda cildi bozar ve tam tersi istenmeyen tatsızlıklar Çıkarır. Alerjiler, ülserler, oluştururlar (ilgili konulara bkz.). Bu araçları ne çok, ne de sık kullanın. Gözleriniz makyajlı olarak uyumayın. Eğer bir kaşintı, alışılmamış bir yanma, bir acı duyuyorsanız, hemen markanızı değiş-tirin ya da göz kapaklarınızı kendi haline bırakın. Mavi farlar veya siyah rimellerle mi, yoksa arpacıkla dolaşmak mı daha güzel, siz karar verin.
• İvedi önlemler
Arpacık ya da göz kapağı iltihabı daha oluşmadan, onları, ikiye bölünmüş bir soğan ya da sarmısakla ovduktarı sonra kaynamış suyla yıkayın.
Güzel göz kapakları ve kirpiklere sahip olmak, daha çok gözlerinizin bakımı için:
- Demlenmiş mavi kantarorı çiçeğiyle lokal kompresler, özellikle mavi gözlere iyi geldiği söylenir (fincan başına 3 tutam).
- Demlenmiş Sinir Otu yaprak ve çiçekleriyle lokal kompresler: bu da kahverengi gözler için (fincan başına 2 tutam).
• Şifalı bitkilerle geleneksel çareler
Aşağıda belirtilen demlenmiş tertiplerle kompresler:
- Demlenmiş sığır kuyruğu, mikroplanmış göz kapaklarını yumuşatmak için (fincan başına 4 tutam).
- Kaynamış gözotu bitkisinin tümü; canlandırmak ve mikroplardan temizlemek için (fincan başına 2 tutam).
- Kaynamış hatmi kökü, yumuşatmak için (fincan başına 3 turam).
- Demlenmiş Ebegümeci çiçeği aynı amaç için (fincan başına 3 tutam); asma sülük dalının kaynar suda sulandırılmış öz suyu vs.
• Favori önerim
Aşağıdaki bileşimle kompresler:
-1 tutam mavi kantaron çiçeği
-1 baş Papatya çiçeği (yapraklarıyla)
- 2 tutam gül
- 2 tutam ebegümeci
- 3 baş papatya.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Göz

kapakları