Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Gıdaların Glisemik Karnesi
Gıdaların Glisemik Karnesi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Gıdaların Glisemik Karnesi
Bazı gıdaların Glisemik İndeks oranlarıyla ilgili bilgi verirsek.
Ekmek

En yüksek Gİ'ye sahip gıdalardan biri. Bu nedenle beyazı yerine tahıllı veya tam buğday ekmeği tercih edilmeli. Eğer ondan vazgeçemiyorsanız hiç değilse tazesini değil, buzdolabında bekletilmişini yiyin ya da tost halinde olanını yiyin.
Çorba

Tarhana, sebze ve mercimek çorbasında Gİ daha düşüktür. Kremalı çorbadan uzak durun. Peynir:Yağsız olanlarını tercih edin.

Yoğurt
Sade yoğurdu seçin. İçine katkı maddesi Olan veya tatlandırılmışları yemeyin. Dondurma:Tatlı (baklava, kadayıf) niyetine dondurma yiyebilirsiniz, tabii aşırıya kaçmamak şartıyla...

Makarna
Beyazı rafine karbonhidrat olup Gİ‘ sini pişirme süresi tayin eder. Pestili Çıkıncaya kadar değil yumuşayıncaya kadar Pişirin. Bunun için 5-6 dakikalık süre yeter.

Salata - baharatlar
Salataya sirke koyarsanız Gİ'sini yüzde 30 azaltırsınız. Baharat ve Tarçın da kan Şekerini düşürür. Günde bir çay kaşığı tarçın yararlıdır.

Pizza
Kompleks bir karbonhidrat, Gİ'si çok Yüksek. .

Toz şeker
Bir çay kaşığı toz şeker dört gram karbonhidrat içerir, 15 kaloridir. Şekerin Gİ'si 61, GY'si 2,5‘dur. Günde en fazla üç Tatlı kaşığı toz şeker yemelisiniz. Çaya, kahveye, tatlıya konan şekerin de bu hesaba Dâhil olduğunu hatırlatırı Fnıktoz Bir çay kaşığında, dört gram Karbonhidrat ve 15 kalori bulunur. Glisemik İndeksi 19, Glisemik Yükü ise 1'dir.

Yüksek Fnıktoz Mısır Şurubu
Bir çay kaşığı mısır şurubunda 5 gram karbonhidrat ve 20 kalori vardır. Gİ'si bilinmiyor. Yediğimiz Tatlı, pasta, kurabiye ve çikolatalarda şurup Olduğunu unutmayın. Genetiği değiştirilmiş Mısırdan yapılan bu şurup sağlık yönünden Zararlı olabilir. İçmenizi önermiyoruz.

Bal
Bir çay kaşığı bal, 6 gram karbonhidrat ve 20 kaloriye sahiptir. Gİ'si 55, GY'si 3'tür. Glisemik İndeksi toz şekerden düşük De olsa fazla yenilmemelidir. Alkollü içecekler: Şarabın karbonhidratı Yoktur. Ancak bir şişe birada 10-13 gram Karbonhidrat vardır, Gİ'si 66'dır.

Havuç
Eskiden yapılan testlerde Gİ'si 92 olarak hesaplarımıştı. Bilim adamları şimdi gerçek Rakamın 41 olduğunu belirtiyor. Havucun Özellikle çiğ olarak yenilmesi faydalıdır.

Pirinç
Glisemik indeksi 70'in Üzerindedir. Pilav, kan şekerini toz şekerden daha fazla yükseltir. Bu yüzden bulguru tercih edin.

Meyve ve Sebze
Portakal, mandalina gibi sulu olanların yerine elma Ve armut gibi daha katı meyveleri Seçin. Sebzelerden ise yeşil yapraklı Olanları tercih etmeniz doğru olur.

Yağlı Gıdalar
Yemeklerdeki yağ Miktarını azaltın. Kızartmadan uzak Durun. Yağsız tavayı seçin. Katı yağlar ve tereyağı yemeyin. Yemeğe kıyma koydunuzsa ayrıca yağ kullanmayın. Patates cipsinin Gİ'si düşüktür Ancak bol miktarda doymuş yağ içerdiği için sağlığa zararlıdır. Kahve-Cappuccino: çoğu Kahve Ve cappuccinonun glisemik indeksi Düşüktür. Fazla şeker Koymadıkça içebilirsiniz. Süt katarsanız Gİ'si çok Yükselebilir; dikkat. .

Gazoz ve kola
Bu Tür içeceklerin içinde çok Yüksek şeker vardır önermiyoruz.

Böğürtlen-çilek grubu meyveler
Çileğin Gİ'si 40'dır. Bu oran Diğerlerinde çok düşüktür. Bunlardan korkmadan yiyebilirsiniz

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Gıdaların

Glisemik

Karnesi