Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
eziklerde bitkisel tedavi
eziklerde bitkisel tedavi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Morluklar, şişler, darbe izleri, bereler, kan oturmaları -tek kelimeyle ezikler ne çocuklara, ne de silahşörlere özgüdür. Kimi sivri bir masa ayağını, kimi kiler kapısının kirişini, kimi de aklı başka yerdeyken çarptığı araba kapısını bahane eder.
Doğrusunu söylemek gerekirse, bu bir estetik yıkım değil ama; sonuç olarak önemli bir davette kol üzerinde morluk ya da deniz kenarında kalçaya yerleşmiş kocaman bir kan oturmasının görüntüsü hiç kimsenin ho-şuna gitmez! (Başka bir deyişle boksörlerin her zaman taşıdıkları risk benzerini: "Yumruk darbesiyle etrafı mosmor olmuş bir göz." Bunu dü-şünmek bile istemiyorum.)
Deri ve hücrelerin, hazırlıklı olmadıkları bir darbeye, deri altında iç kanama olarak tepki vermesine tıp dilinde "ezik" denir. Bu kanamanın rengi büsbütün kaybolmadan önce, sırayla sarıdan maviye bazen de siyaha dönüşür. Elbette bazı yüzeylerde derhal hastaneye gitmeyi gerektiren çok önemli (el, ayak, kol vs.) deri ezikleri de vardır. Aynı şekilde, karın ve göğüs kafesinin bir darbe yemesi, yaşamsal iç organları etkileyeceğinden acele doktora görünmeyi gerektirir.
Bu kitap çerçevesinde bu ağır durumlardan değil, yalnızca çok geçici olanlarından söz etmek istiyorum. (Ciddi olanlar, doktor tedavisi bittikten sonra önerdiğim reçetelerden yararlanabilirler: İyileşmeleri daha çabuk ve eksiksiz olacakrır.)
• Sağlık bilgisi ve önlem
Genel korunma önerileri dikkate alınsa da, kaza geliyorum demez. Ne var ki etkileri bir dereceye kadar kimi önerilerle önceden azaltılabilir. Örneğin darbe yemiş kimseler aşırı ölçüde aspirin tüketmemeliler: Kanın pıhtılaşmasında etkili olan bu ilaç, kan oturmuş ezik bölgeyi şişirebilir.
Dikkat: Eğer hiçbir darbe olmaksızın vücudunuzun orası veya burasında "ani çıkan morluklara" yatkınlık varsa, genel kan dolaşımınızda çok acele tedavi ettirmeniz gereken bir sorununuz var demektir.
• İvedi önlemler(acele)
Siz veya çocuğun uz bir darbe yer yemez, derhal o bölgeye bir buz koyun; acınız dinecek, belki de morarmadan veya en azından onunla beraber gelen şişlikten kurtulacaksınız; yanmasını engellemek için deriyle buz arasına bir kağıt koymayı unutmayın. Bilindiği gibi en eski ve en bilinen ilaç öküzgözüdür. Bu dağ bitkisinin demlenmiş çiçeklerini irnbikten geçirip kompres yapın (litre başına 5 tutarn}; veya aynı bitkinin tentürünü kullanın.
Bu sonuncusu herhangi bir eczaneden satın alınabilir. Kullanma sırasında suya yatırılmalı -en az ı o kez. Eğer kendiniz hazırlamak istiyorsanız, işte size bir reçete:
- 90 derecelik bir bardak alkol.
Gerekirse, ayrıca, aşağıdaki reçete:
- 2 tutam yeşil Anason (tane),
-1 tutam tarçın,
- 2 tutam karanfil.
Bunları 5 gün kapalı ve ışık geçirmez bir kap ta emiştirin. Bazıları öküzgözü tentürü hazırlarken bu bitkinin çiçeklerine kök ve yapraklarını da ekliyor; bana göre bu iyi bir tentür değildir. nin tümünün suya yatırılmış lapası (1 litre beyaz şarap için 1 avuç),
- Maydanoz lapası,
- Kavak tomurcukları tentüründen friksiyon (1 ölçü tomurcuk, 4 ölçü 90'lık alkolü 24 saat emiştirin),
- Beşparmakotunun suya yatırılmış ve kaynamış kökü (fincan başına 1 tas),
- Kaynatılan suda dinlenmiş atkuyruğu otu (fincan başına 3 tutam),
- Kırmızı şarapta pişmiş Biberiye odarından lapa,
- Ebegümeci bitkisinin tümüyle pişmiş patates kabuğu lapası,
- Aynısafa bitkisinden lapa veya dernleme suyunda dinlenmiş aynı bitki (fincan başına 4 tutam),
- 90 derece alkolde emiştirilmiş yabani kekik yaprak ve çiçeklerinden lapa (1 avuç için 1/2 litre sıvı; 24 saat dinlenmeye bırakılacak),
- Taze kekik yaprak ve çiçekleriyle çarpma yerinin örtülmesi ya da aynı bitkinin demlenmesiyle kompres (fincan başına 2 tutam),
- Kaynatılan suda dinlenmiş mine çiçeği bitkisinin tümü (fincan başı-na 3 tutam) .
• Favori reçetelerim
"Acil durumlarda" tartışmasız önerirn, öküzgözü bitkisidir. (Dernlenmiş veya tentüründen lokal uygulama.)
Bu bitkinin tümüyle yapılan (demlenmeyle aynı ölçüde, yani litre başına 5 tutam) el ve ayak banyolarını, özellikle ciddi yaralanmalarda (otomobil kazaları gibi) gereken doktor tedavisinden sonra çok salık veririm.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

eziklerde

bitkisel

tedavi