Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
cilt hastalıkları adları
cilt hastalıkları adları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Cilt Hastalıkları 2 :

Bozuk elleri yumuşatmak için gliserin 112 gr asit fenik (nafta lin) 1 gr yumurta sarısıl Ad iyice çarpılır, Gece yatarken ellere sü rülür.
HAVUÇ TOHUMU: 1 bardak kaynar suya,10 gr tohum konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Havuç tohumu toz haline getiri lir, günde 1 - 3 gr içilir.
KEREVİZ KÖKÜ: Taze kereviz sıkılır, suyu sirke ve gül yağı ile karıştırılır 7 gün devamlı olarak hastalıklı cilde masaj yapılır.
Yulaf SAMANI: 1 kilo yulaf samanı 5 kilo suda 30 dk kaynatılır, süzülür, bu su ile cilt yıkanır.
SÖĞÜT YAPRAĞI-DAL KABUGU: Söğüt yaprağı, dal kabuğu kaynatılır, bu su ile pansuman yapılır.
SARIMSAK: Bir miktar Sarımsak ezilir, suyundan 1 gr'mı 10 gr su ile karıştırılır, içerisine 10 damla ılık su konur, bu karışım cilde sürülür. 5-6 baş sarımsak kaynatılır, bu su ile banyo yapılır.
CEVİZ YAPRAĞI: 1 bardak suya, 10 gr taze veya kuru yaprak veya cevizin dış kabuğu konur, 5-10 dk kaynatılır, bu su ile cilt yıkanır, pansuman yapılır.
EKŞİ YONCA (KÜÇÜK KUZU KULAĞl): Ekşi yonca yaprakları sıkılır, merhem yapılır hastalıklı cilde sürülür.
AT KUYRUĞU OTU: At kuyruğu otu kaynatılır, bu su ile cilt yı- kanır, kompres yapılır.
DUL AVRAT OTU: Dul avrat otu kökü 5- 10 dk kaynatır, elde edilen su ile cilt yıkanır. VAZELİN: Bütün cilt hastalıklarında, el, yüz, meme, burun çatlakları ile tuzlu balgama faydalı bir merhem 250 gr vazelin 250 gr koyun iç yağı tamamen sırlı veya toprak bir kap içerisinde beyaz renk alıncaya kadar ezildikten sonra içerisine 20 gr balık nefesi 8 gr yabani narçiçeği 8 gr ayva çi çeği 8 gr yasemin çiçeği konulur, kaynatılır, krem kıvamına getiri lir, hastalıklı cilde masaj yapılır. Bu krem çatlakları tedavi eder. Tuzlu balgamda faydalı olur. Cilt teki çiçek bozukluklarını kısmen doldurur. 100 gr vazelin içerisine 10 gr asid borik karıştırılır, merhem haline getirilir, cilt hastalıklarında el, yüz çatlaklarında, kullanılır.
ÇÖVEN KÖKÜ: 1 bardak suya, 5 gr çöven konur, 10 dk kaynatılır, bu su ile cilt yıkanır.
KIRLANGIÇ OTU: Kırlangıç otundan elde edilen süt hastalıklı cilde sürülür (cilt vereminde).
KUZU KULAĞI KÖKÜ: Kuzu kulağı kökleri sirke ile kaynatılır, (uyuz ve temreği) cilde sürülür. SUMAK YAPRAĞI: 1 bardak kaynar suya, 20 gr ufalanmış yaprak konur, 10 dk bekletilir, bu su ile cilde kompres yapılır.
Artıkları lapa halinde kullanılır. KABAK: Kabak sıkılır, suyu, sirke ile karıştırılır, uyuzlu deriye sürülür. ARPA: Arpa sirke ile kaynatılır, uyu ile hastalıklı cilde kompres apılır.
SATER: Sater kaynatılır, suyu ile cilt yıkanır.
CİĞER OTU: Ciğer otu toz hali ne getirilir, iltihaplı cilt hastalık arında kullanılır.
ZERAVENT KÖKÜ: 1 bardak uya, 20 gr kök konur, 10 dk kaynatılır, hastalıklı cilt bu su içeri sinde 10-20 dk tutulur. Elde edilen suya, tülbent batırılır hastalıklı cilde sarılır (alerjik deri hastalıklarında) .
KAFUR: 10 gr kafur 100 gr ispir o da eritilir (koriza-pruritte) ve emsali kaşıntılı cilt hastalıkların da cilde sürmek suretiyle kullanılır.
KATRAN KÖPÜĞÜ (ÇAM KATRANI): Katran köpüğü ile hastalıklı cilde masaj yapılır (uyuzda).
KINA: Kına tereyağı ile merhem haline getirilir, cilde sürülür(uyuzda).
YABAN YASEMİNİ-KIR YASEMİNİ: Kır yasemini kaynatılır, suyu ile cilt yıkanır, kompres yapılır.
KÜKÜRT: Kükürt, vazelin, gliserin, arap sabunu veya kireç suyu ile karıştırılıp cilde sürülür. Temreğide, uyuzda, kükürt terebentinle sulandırılıp cilde sürü lür.
MENEKŞE: 1 bardak kaynar su ya, 20 gr bitki konur, 10 dk bekletilir, suyu ile cilde kompres yapılır. Artığı lapa halinde hastalıklı cilde konulur.
KOKULU MENEKŞE: 1 bardak kaynar suya, 20 gr bitki konur, 10 dk bekletilir, süzülür, lapa halin de konulur.
SARIMSAK OTU: Sarımsak otu haşlanır suyu ile cil de kompre: yapılır (uyuzda).
TEREYAGl: Acımış tereyağı kına ile karıştırılır uyuzlu cilde sürü lür.
GICIK OTU: Gıcık otu toz haline getirilir, iç yağı veya vazelinle merhem yapılır cilde sürülür. Bitki kaynatılır, suyu ile cilt yıka nır, kompres yapılır.
ZİFT: 40 gr zift veya çam katranı 20 gr sarı bal mumu, 20 gr sarı vazelin hafifçe ısıtılıp karıştırılır hastalıklı deriye sürülür (uyuz da).
BİR YILLIK PELİN: Bitki haşla nır lapa haline getirilir, kaşıntı- larda ve uyuzda cilde konulur. Taze yapraklar sıkılarak elde edi len suyu da aynı maksatla kulla nılır.
SABUN OTU KÖKÜ: Sabun otu kökü kaynatılır, suyu ile iltihaplı cilt yıkanır, kompres yapılır. Bitkide aynı maksatla kullanılır.
SIRACA OTU: Sıraca otu taze yaprakları sıkılır, suyu ile cilt yıkanır, kompres yapılır Taze yapraklar kaynar suda 10 dk bekletilip kullanılır.
ZAKKUM YAPRAĞI: 10 gr ufalanmış zakkum yaprağı 100 gr saf zeytinyağı içerisinde 1 hafta bekletilir, süzülür, uyuz ve emsali parazitli hastalıklarda cilde sürülür.br> YAPıŞKAN OTU: Taze bitki sıkılır, elde edilen suyu üstü beçle karıştırılır uyuzlu cilde sürülür. SU SARIMSAGI: Bitki toz haline getirilir, balla macun yapılıp ye nilir (uyuzda).br> TERE-SU TERESİ: Tere yaprak ları kurutulur, toz haline getirilir, süt veya balla karıştırılıp yenilir.
YAVŞAN OTU: Yavşan otu haşla nır suyu ile cilt yıkanır.
TIBBİ NERGİZ-TIBBİ ÖKÜZ GÖZÜ-AYNI SAFA ÇİÇEĞİ: 1 bardak suya, yarım avuç bitki konur, 10 dk kaynatılır, suyu ile pansuman yapılır. Taze bitki sıkılır, suyu ile pansuman yapılır, elde edilen su ile merhem yapılıp kullanılır. Bitki ıslatılır bir müddet bekletilir, zeytinyağı ile karıştırılıp kullanılır (uyuz vs. de).br> PERU PELESENGİ: Peru pelesengi merhem haline getirilir, uyuzlu deriye sürülür.
TUZ: Tuz sıcak suda eritilir el ve ayak bu suyun içerisinde bir müddet bekletilir, bir kaç defa tekrarlanırsa uyuzdan eser kal maz.
SOĞAN: Soğan sirke ile kavrulur yüzlü cilde sürülür.
ÇALI DİKENİ (KARA ÇALI): Çalı dikeni tohumlarından gün de 3 adet yutulur 3 gün devam edilir.
ŞAHTERE: Şahtere haşlanır suyu, kına ve zeytinyağı ile merhem yapılır uyuzlu cilde sürülür.
SÜT: Süt, susam yağı ile beraber içilir 1 hafta devam edilir.
ŞERBETÇİ OTU: 1 bardak kay nar suya, 10 gr bitki konur, 10 dk bekletilir, günde 3 bardak içilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

cilt

hastalıkları

adları