Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Biyo Kimya İle Tedavi Genel
Biyo Kimya İle Tedavi Genel
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Biyo Kimya ile Tedavi Genel

Tanım

Geçen yüzyılda Alman doktor ve kimyacı Dr. Wilhelm Heinrich Schuessler tarafından bulu nan ve hastalıkların vücuttaki inorganik tuzların birinin veya bir kaçının dengesindeki bozulmalardan kaynaklandığını ileri süren bir tıbbi tedavi sistemi.

Arkaplan

Geçen yüzyılın ortalarında, Dr. Schuessler hastalarına sunabildiklerinden ümitsizliğe düşüp homeopatiye yöneldi. Düşüncelerinde büyük kimyacı Liebig, homeopatinin babası Hahnemann ve vücudun organik maddeler, su ve inorganik tuzlardan oluşan tek hücrelerden müteşekkil olduğunu gösteren Virchow'dan etkilendi. O devirde yapılan deneyler tüm yanmış cesetlerde 12 temel kimyasal tuzun mevcut olduğunu göstermekteydi ve Schuessler de seneler süren deneyler sonucunda bu 12 tuzun sağlığın korunmasında elzem olduğunu kanıtladı.

Her hastalık sürecinde hangi tuzlara ihtiyaç duyulduğunu keşfederek başladığı çalışmalarıyla günümüzde biyokimya diye adlandırılan marjinal tıp dalının kurucusu oldu. Zamanımızda, dünyanın dört bir yanında şirketler doktor ve hastalara satmak için onun 12 biyokimya doku tuzlarını üretmektedirler.

Hahnemann'ın etkisinde kalan huessler doku tuzlarını homeopatik dozlarda kullandı ve bunların klinikte faydalı olduklarını kanıtladı. Schuesslerden sonra ünlü bir ingiliz biyokimya uzmanı, Dr. Eric Powell vücutta eser miktarda lazım olan yeni otuz kadar tuz olduğunu ortaya attı ve bu konuda çalışan diğerleri daha başkalarını da bulup kullandılar.

Biyokimya tuzları ABD ve ingiltere'de, çok yaygın olarak Asya'da (özellikle Hindistan'da), Almanya ve Fransa'da kullanılmakta olup Fransa'da çok yaygın olan hemeopatik eczanelerde satılmaktadır.

Bu tuzlar nelerdir?

Dr. Schuessler'in Tıbbi Biyokimya sistemi şu inorganik tuzlan içermektedir: kalsiyum florür; kalsiyum fosfat; kalsiyum sülfat; demir fosfat; potasyum klorür, potasyum fosfat, potasyum sülfat, magnezyum fosfat, sodyum klorür, sodyum fosfat, sodyum sülfat ve silikon oksit (silika).

Aşağıdaki tablo sık kullanılan bileşimleri, ve onların kullanıl dıgı yerleri göstermektedir

A - Demir fosfat, potasyum klorür, magnezyum fosfat: Nevralji (sinir ağrısı), nevrit (sinir iltihabı), siyatik ve ilişkili haller
B - Kalsiyum fosfat, potasyum fosfat, demir fosfat: Genel bitkinlik, sinirsel tükenme ve nekahat devresinde görülen etkiler
C - Magnezyum fosfat, sodyum fosfat, sodyum sülfat, silika : Midede asit, hazımsızlık, göğüste yanma ve buna bağlı haller
D - Potasyum klorür, potasyum sülfat, kalsiyum sülfat, silika: Hafif deri hastalıkları ve buna bağlı haller E - Kalsiyum fosfat, magnezyum fosfat, sodyum fosfat, sodyum sülfat: Yellenme, bağırsak spazmı (kolik) ve buna bağlı haller
F - Potasyum fosfat, magnezyum fosfat, sodyum klorür, silika: Migren, sinirsel baş ağrısı ve buna bağlı haller
G - Kalsiyum florür, kalsiyum fosfat, potasyum fosfat, sodyum klorür.- Sırtağrısı, lumbago, Hemoroid ve buna bağlı haller
H - Magnezyum fosfat, sodyum klorür, silika.- Saman Nezlesi ve buna bağb haller
/ - Demir fosfat, kalsiyum sülfat, magnezyum fosfat.- Fib-rozit, kas ağrısı ve buna bağb haller

Nasıl uygulanır?

Biyokimya bütün semptom ve oranların oniki tuzdan birinin eksikliği sonucu ortaya çıktığı prensibine dayanır. Biyokimya bir tür kendi kendine yardım olduğundan hastanın yapması gereken ilk şey, var olan semptom ve arazlardan emin olmasıdır. Biyokimya uzmanları tuzlardan birinin eksikliğinin genellikle belirgin bir takım semptomları ortaya çıkardığım savunmaktadırlar. Semptomları tedavi için hasta gereken tuzu almaktadır. Demir fosfat eksikliği iltihabı durumlar; magnezyum fosfat eksikliği spaz-modik ağrılar ve kramplar, sodyum fosfat midede asit halleriyle bağlantılıdır. Söylendiğine göre hastalığın seyri değiştikçe, her yeni semptomu tedavi edebilmek için ilaçların da değiştirilmesi gerekmektedir. Bazı hastalar uzun süreli ilaç kullanımının biriken etkisinden ve vücudun kötü kullanılmasından hasta olmakta ve böyle hallerde biyokimya ilaçlarının etkisi de yavaş olmaktadır.

Bazı durumlarda istenen sonucu elde etmek ancak bir kaç tuzun bir arada kullanılmasıyla mümkün olabilmektedir. Bunlar genellikle tek tek, yarımşar saatlik aralarla" alınmaktadır. Dozun alınma sıklığı ve özelliği çok önemlidir. Akut vakalarda tabletler yarımşar saat arayla alınırken, daha önemsiz durumlarda iki saatte bir alınmaktadır. İlaçlardan bazıları dışarıdan da uygulanabilmektedir; örneğin böcek ısırmaları için sodyum klorür kullanılabilir. Kullananların dediğine bakılırsa biyokimya tuzlan ilk yardımlarda mükemmel iş görmektedir.

Nasıl etkili olmaktadır?

Schuessler'in doku tuzlan diğer homeopatik ilaçlara çok benzer şekilde etkisini göstermektedir, zaten eninde sonunda hepsi homeopatik yollardan üretilmektedir. Aslına bakılırsa biyokimya homeopatinin bir dalıdır. Fakat bazı homeopatlan memnun etmeyen bir daldır, çünkü onların düşüncesine göre ilaçlar vücuttaki dengesizlikleri normalleştirme amacıyla kullanılmalı ve sadece semptomları iyileştirmek veya ilk yardımda bulunmak için alınmalıdır.

Bana soracak olursanız yaygın kendi kendini sınırlayan hastalıklar için biyokimya hastaya faydalı olabilirse de, her kendi kendine ilaç verme türünde olduğu gibi, hasta, biyokimya tedavisine rağmen bir kaç günden daha uzun süre devam eden bütün semptomları ve arazları bir doktora bildirmelidir.

Görünen odur ki, biyokimya tuzlarını kullanan kişiler (bunlardan çok vardır -bir İngiliz şirketi tek o aşma yılda milyonlarca şişe ilaç satmaktadır) hangi tuzun veya tuz bileşimlerinin kendilerine iyi geldiğini bazı hallerde öğrenmektedirler. Yani kendi özel doku tuzlan bileşimlerini hazırlamakta ve doktora ancak tuzlar faydalı olmadığında gitmektedirler.

Diğer kendi kendine ilaç yazmalarda olduğu gibi bu, eğer ciddi durumlar görmezlikten gelinmezse doğal bir durumdur. Herşeye rağmen kendi kendine yazılan tuzların eczanelerde bulunan diğer ilaçlardan daha az yan etkisi bulunması bir şanstir. Bunlar homeopatik ilaçlar olduklarından gerçekten hastanın semptomlarına sebep olan dengesizlikleri tedavi ediyor olabilirler. Birçok homeopatm kötülediği gibi olmasalar bile, yine de herhangi bir durumda kullanılacak en iyi ilacı bulmak için biraz hüner, zekâ ve sabır gerekmektedir.

Biyokimyayı uygulayanların tuzlara güveni vardır ve bunlarla başarılı sonuçlar aldıklarını iddia etmektedirler.

Tuzların faydalarım gösteren, normal klinik deneylere dayanan kesin sonuçlar yoktur, fakat bunları alan, kullanan ve değerli bulan milyonlarca insanın varlığı da bizleri bir ölçüde ikna etmektedir.Biyokimyayı uygulayanların (bunların birçoğu da tıbbi eğitim görmüş ve görmemiş homopatlardır) tuzlara güveni vardır ve başardı sonuçlar elde ettikleri iddiasındadırlar.

Daha çok deneyler yapılıncaya dek bunların nasıl etki ettiklerini bulmak mümkün değildir ama birçok hallerde hiç şüphesiz faydalı olmaktadırlar. Bunların etki me-kanizmaları, yapılacak deneylerle anlaşılacaktır. Hiç şüphesiz birçok hallerde de faydandırlar. Fakat tuzları başarıyla kullananlar dahi bir yare gelindiğinde artık eczacılık bileşimlerini kullanmanın elzem olacağı düşüncesini onaylayacaklardır. Bütün diğer ilaçlar gibi doku tuzlarının da eksiklikleri vardır, ama bir kendi kendine yardım metodu, ilk yardım vasıtası olarak muhtemelen mevcut diğer ilaçlar kadar etkili olup çoğundan ucuzdurlar.

Sağlık marketleri ve eczacılardan kolaylıkla elde edilecek biyokimya ilaçlan ve etkili oldukları hastalıklar:

Kombinasyon A : Sinir iltihapları (nevritler), siyatik Kombinasyon B : Aşın duyarlılık, bitap düşme, nekahat devresi
Kombinasyon C : Asidite, göğüste yanma hissi, hazımsızlık
Kombinasyon D ı Hafif deri hastalıkları
Kombinasyon E : Yellenme, hazımsızlık, bağırsak
Kombinasyon G ı Sırt ağrısı, lumbago
Kombinasyon H : Saman nezlesi
Kombinasyon I : Fibrozit, kas ağrısı
Kombinasyon İ öksürük, soğuk algınlığı
Kombinasyon J Kınlan, zayıf tırnaklar .
Kombinasyon K : Dokuların oksijenasyonu
Kombinasyon L Romatizmal durumlar
Kombinasyon M Adet dönemi ağrıları
Kombinasyon N : Ayak ve bacak ağrıları, soğuk ve rutubetten el ve ayaklarda hasıl olan kızarıklık ve şişlik
Kombinasyon O : Müköz zar inflamasyonu (catarrh), sinüs rahatsızlıkları Kombinasyon Ö Bebeklerin diş çıkarma ağrıları Kombinasyon P : Safra salgılanmasında bozukluk ve karaciğer fonksiyonunda arızalar
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Biyo

Kimya

İle

Tedavi

Genel