Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bazı Kalpler
Bazı Kalpler
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Bazı Kalpler :

SICAK SEVMEZ

Merdiven tırmanırken, yokuş yukarı yürürken, göğsünüz daralırmış gibi oluyorsa, kendinizde aşırı yorgunluk ve halsizlik hissediyorsanız tehlike var demektir.

Sıcaktan, iyice bunalmıştır. Bir an önce kapağı eve atabilmek için adımlarını sıkılaştırdı. Kan-ter içinde kalmasına aldırmadan, yürüdü, yürüdü ..• Ama daha yarı yola gelmeden, göğsünce bir sancı saptam vermişti. Soluk alıp vermekte güçlük çekiyordu. Durdu. Eliyle göğsünün ağrıyan bölgesini ovuşturdu. Alnında biriken terleri sildi. Can acısı hafifleyince tekrar yola düzüldü. Ancak bu kez o eski telaşından eser kalmamıştı.

Ağır ağır yürüyor, iki üç adımda bir durup dinleniyordu .

KORKULU ROYA:

Eve vardığı zaman kimseye durumundan söz etınedi. Fakat hemen odasına çekilip, yatağına uzandı. Kalbinin atışları hızlanmıştı. Göğündeki ağırlık onu hem rahatsız ediyor, hemde endişelendiriyordu. Yaz başlangıcında, sıcaklardan bu' demli rahatsız olursa, daha sonra ne yapacaktı.

Doğrusunu söylemek kerekirse. bu iş hiç hoşuna gitmemlşti, Korkulu rüya görmektense, ilk fırsatta bir doktora başvurması, yerinde bir hareket olacaktı. Galiba Ertesi sabah uyandığında kendisini çok iyi hissettiği halde, kararından caymadı. Bir doktora başvurdu. ' . Doktor 45 yaşındaki hastasını dikkatle muayene ettikten sonra, misyonunu ölçtü, ona bazı sorular sordu. Tansiyonunu yüksek bulmuştu. Sigara tiryakisi olduğunu da öğrenince kalp yetmezliğinden kuşkulandığını açıkladı.

TANSIYON SORUNU:

Hastanın' kan basıncı yüksek olduğu için, sol kalp görevini gerektiği gibi yapamıyordu. Özellikle hava sıcaklığının normalin üstüne çıktığı dönemlerde, hastanın nefes darlığından ve çarpıntıdan yakınması da, bundan kaynaklanıyordu.

Sıcak yaz günlerinin gelip çattıgı bir sırada, pek çok kişinin kalbinden yakınması bir rastlantı değiL. Gereksiz bir kuşkuya da evhamın ürünü de değil, o soluk kesen neşe kaçıran ağrılar, sıkıntılar, bazı kalpterin sıcaktan hoşlanılmalıdır çok iyi anlaşılıyor. Özellik çeşitli damar hastalıklarından şikayet: olanların, örneğin varislilerin, yaz mevsiminde doktor kontrolünden geçmeleri şart. Sıcaklarda, dondurucu kış soğukları kadar kalbe ve damarlara zarar veriyor.

Sigara tiryakileri, şişmanlar, yoğun bir çalışma düzeni içinde yaşayanlar, böbrekleri düzenli çalışmayanlar. sıcaklarda hiç beklenmedikleri zamanlarda bir kalp sorunuyla karşı karşıya •kalabilirler .

BIR UYARı:

. Hızlı yürüdüğünüz zaman, merdiven çıkarken. yokuş tırmanırken soluk alıp vermekte güçlük çekiyorsanız. çabuk voruluyorsanız, böyle zamanlarda birden başınıza bir sancı saplanıyorsa, gögsünüzde bir ağırlık hissediyorsanız, vakit geçirmeden bir doktora görünün ...

Genellikle orta yaşlı kadın ve erkeklerin, özellikle yaz mevsiminde, yiyeceklerine dikkat etmeleri gerekiyor. Bu mevsimde, kalbin her zamandan çabuk yorulduğunu. Damarlardaki kan basıncının sıcaklar nedeniyle yükselmesi sonucu aşırı faaliyet göstermek zorunda kalabileceğini unutmayın.

Sigara tiryakilerinin yaz sıcaklarında bu alışkanlıktan vazgeçmenin yollarını aramaları elbette çok yerinde bir harekettir. Hiç değilse sigara sayısını azaltmak da damarların ve kalbin sağlığını korumak açısından önemli bir adım sayılır.

SICAĞIN GETIRDIĞI SORUNLAR:

Sıcak yaz günlerinde, ağır salçalı, yağlı yemeklerden sakının. Hafif ve sulu yiyecekler, sıcağı sevmeyen kalplerin sağlığını korumada en önemli yardımcılardır: Daha önce enfarktüs geçirmiş olanlar, kalp romatizmasından .yakınanlar, kalplerinin bunaitıcı sıcaxıaroan hiç ama hiç hoşlanmadığını bilmelidirler.

.Bu dönemde kalbi yormamak, hasta etmemek için de basit, ama gerçekten yararlı bazı önlemler almalıyız., Örneğin sıcak havada vücudu çok hareket ettirmemek, ağır yemekler yememek, tok karnına yatmamak, sigara, içki gibi alışkanlıklardan vazgeçmek gibi.

KAN BASINCI ÖNEMLIDIR .

Evet kan basıncının yükseldiğini hissettiğiniz anda en yakın sıhhat memurluğuna gidip tansiyonunuzu ölçürün . Sigara tiryaki iseniz, muhakkak sigarayı tercihen azaltıp, bırakmanız gereklidir. Sık ve hafif yemekler yemek, fazla karın şişirmeden sofradan kalkmakta yarar vardır.

Sıcak yaz günlerinde güneş çarpması kadar sıcak çarpmasının da ölümlü sonuçlar ortaya çıkardığı öne sürüldü ve özellikle yaşı 40'ln üzerinde olanların durgun sıcak havada kalmamaları öğütlendi ...

Cerrah paşa Tıp Fakültesi iç Hastalıkları Bölümü öğretim üyelerinden Profesör Şefik Kayakan, sıcak yaz günlerinde güneş çarpması dışında, sıcağın asıl önemli etkisi olan vücutta ısı enerjisi birikiminden korunulması gerekildiğini söyleyerek yaşı kırkın üzerinde olanlarda ve organlarında yorgunluk bulunanlarda bu ısı birikiminin ölümlü sonuçlar verdiğini belirtti.

SICAK SIZI ÇARPABILIR...

ÖZELLIKLE KIRK YAŞIN ÜZERİNDE OLANLARIN

ÇOK DIKKAT ETMELERI GEREK.

Uzmanlar sıcaklarda alkollü içkilerin alınmaması gerektiğini söylüyorlar . Sıcak yaz günlerinde güneş çarpması kadar sıcak çarpmasınında kötü sonuçlar verdiği hepimizin malumudur .

ALKOLLÜ IÇKILERDEN UZAK DURUN:

Prof. Şefik Kayahan şöyle devam ediyor: Sıcak çarpması, vücut iç ısısının normalin üzerine doğru çıkmasıdır. Vücut ısısını düşüremeyecek hale gelir. Bu durum da bazı önemli hastalıklar ve ölümlü neticeler meydana gelir.

Yaşı kırkın üzerinde olanlarda bu tehlike daha fazladır. Çünkü, yaşlılarda deride ter bezi sayısı azalır, böyle ter atma bölgeleri azalınca, vücuttaki ısı kaybı güçleşmektedir. Prof. Şefi k Kayahan, sıcak havalarda kişilerin aldığı alkollü içkilerin vücut ısısını arttırdığını söyleyerek şunları ekledi: Sıcak havalarda kalbi, ciğerleri, böbrekleri yoracak olaylardan uzak durmalı,Özel tedbir isteyen hastalıklı kişilerin sıcak iklimlere gitmemeleri gerekir.Yağlı. unlu, şekerli yemekler yerine hafif sebzeler. Suda haşlama gıdalar yenmeli. Sıcak yaz günlerinde, günde 3 öğün yemek yemek. Şart değildir. Vücudun hafif olmasını sağlayacak. vücudu zorlamayacak yemekler tercih edilmelidir. Sıcak havalarda vücudun rahat terlemesini sağlayacak giyim tercih edilmelidir. Vücudu sıkan giyeceklerden uzak durulmalıdır.

Spor bazılarınca yorucu, gereksiz, zaman tüketici, tehlikeli ve hatta zararlı bir ugraşı olarak tanınır. Bu yanlış kanı

konuyla ilgili bilginin yetersizliğinden ileri gelmektedir. Her gün gazetelerde okuduğumuz veya televizyonda seyrettigimiz futbol, basketbol, voleybol maçları. yüzme, 'atletizrn, güreş ve boks gibi karşılaşmalar sporun bir bölümünü kapsamaktadır.

Ağır ve yorucu nitelikte olan bu yarışmalar daha çok kulüp ve profesyonel örgütlerin uğraşlarıyla ilgilidir. Sporun önemli olanı herkesi hatta hastaları ilgilendiren haM spor uğraşısıdır. Fizik uyumluluk sağlayan hafif spor hareketleri dinç ve sağIıklı bir yaşam için gereklidir. Daha rahat ve daha uzun bir ömür ve sağlık törpüteyicldir. Sporun birçok organlarımızın fonksiyonuna yararları vardır. Örneğin muntazam spor- hareketleriyle akciğerlerimiz ve kalbimiz daha iyi ve verimli çalışır. Kol ve bacak adaleleri gelişir ve damarlarda daha iyi bir dolaşım sağlanmasıyla bazı kalp ve akciğer hastalıkları önlenir.

BOL OKSIJEN

Sporla diyafrağma adalesi daha etkili çatısır. Diyafragma aktiğerleri karın boşluğundan ayıran önemli bir 'solunum adalesidir. Bir nevi piston gibi çalışır. Fransız doktorlarından Andr c Soubiran ınzta sigara içen nanırnlan. bir defa daha ikaz et.nok Iıizumunu duymuştur. Doktorun uyarması asaqrdadır Siqaranın bir kadına yaptım 'zarar önce kalbedir. Bunu belkl hemen tarkotrnezsiniz. ama içtiqiniz sigara qunde bir pakditi bulduysa kalbiniz aşırı oorr-eeec calışmaya başlamış, nabızınız biraz hızlanmıştır. Bunun sonuclar ıru özellikle hamile kaldığınız vakit görürsünuz. O zaman durumunuz sirıar a içmeyen hamilelcre oranla daha nazik olabılır. K,ılbı yoran uu alışkanlıktan bir an önce kurtulmalısınız Şöyle ki, soluk alırken her iki ciyafraqrna karın boşluğuna. aşağıya hareket ederek akcigerıere daha çok girmesini yani daha çok oksijen alınmasını sağlar. Soluk verirken. bu adaleler yukarı doğru eski yerine hareket ederek akciğerleri sıkıştırırlar ve akciğerlerden vücudumuza zararlı karbon dioksitin çıkmasına yardımcı olurlar Spor yaparken daha çok oksijen alınması ve daha çok karbon dioksit atılması gerekir. Bunun için akciğerler ve diyafragrnalar daha etkili çalışırlar. Sigara belki kısa bir süre içinde srnir liliq! giderir .. ama ondan sonra yarattıgı asabiyet çok daha fazladır. Çok sigara içmek

zaten bir dengesizlik işaretidır. Fazla sigar.a içen kadın sigaradan bir tatmin arıyor, yani manevi bakımdan meydana gelen bir boşlugu sigara ile doleuruyor de:nektir. Ayrıca çok sigara icmek esler arasında daima tartışma konusu olduğu için kadında sucluluk duygusu da yaratır. Bu da uykusuzluğa, tedirginlige yol acar. Günde bir paket sigaraya alışmış bir kadının yeme'kieri de cüzensizcir. lştahı yoktur. Vücudu. muhtac olduyu besınleri amaça başlar. Bu da Zayıflama yaratmaga başlar. Normal yönden bir zayıflama olmadığı için dinemizm azalır, bacaklarda kesiklik hissedilir. Oysa bir kadın, bugün ne kadar dinemik ve hareketli olursa o kadar hoşa gider. Gençlikte bir paket sigara içerek, gene de zorla dinamizmlerini muhafaza edenler vardır.

Ama bunlarda ileri de i birden çökme görülür.Bu etkili çalışma akciğerleri ve özellikle diyafrağ'maları daha sağlam yapar. Ve böylece birçokakciğer hastalıkları örneğin kronik bronşit, astma ve amzifem hastalıkları önlenmiş olur. Spor hazır ve böbrek fonksiyonuna etkilidir. Bağırsak hareketlerine bir müshil gibi tesir eder. Akşam yemeğinden sonra durup televizyon seyretmek yerine 1 - 2 saat yürümekle daha iyi bir hazım ve daha iyi bir uyku sağlanır. Böbrek taşları ve böbrek hastalıklan muntazam spor yapanlarda daha azdır.

Romatizma ve ekıe.n hastalıkları spor yapanlarda daha seyrek izlenir. Sporun tüm organlarımıza özellikle sinir sistemine ve ruh sağlığına yararları vardır. Sağlıklı fakat mutsuz bir insanın günde 5 - 10 kilometre yürümesi en iyi ilaç ve psikoloji tedavisinden daha etkilidir.

Soğuk su veya meşrubat içilmesi yerine buzlu çay veya limonlu çay içilmelidir. Terleme vücut ısısını tanzim eden bir mekanizmadır. Onu rahat çalıştırmalıdır. Terleme sırasında vücuttan tuz ve su azalacağından bunun yerine konması gerekir. Bu nedenle, sıcak havalarda bol bol tuzlu ayran içilmesi yararlıdır.

Isı çarpması yaşlılarda tehlikeli olur. Bu nedenle, yaşlı kişilerin havasız, durgun ısılı yerlerde bulunmamaları gerekir.icap ederse. üşütme panasma rüzgara çıkmaları gerekir

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Bazı

Kalpler