Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Balıkesir İli Gönen Kaplıcası
Balıkesir İli  Gönen Kaplıcası
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Balıkesir İli Gönen Kaplıcası :

Balıkesir İli

Gönen Kaplıcası

YERİ: Balıkesir iline bağlı Gönen ilçesindedir. Sular iki önemli kaynaktan çıkar, eski kaynak haIen kullanılmamaktadır. Bu, kaynaklar, Mermerli veya Büyük kanal diğeri de yeni açılan Çemberli kaynaktır. Sular kaynaklardan motortarla alınıp tahta iskeIetlerden aşağı doğru akıtılarak soğutulmaktadır. Banyolara bu soğutulan su ile karıştırılarak verilmektedir. Yeni, kuyudaki suIar karışık olarak kullanılmaktadır.

KISA TARİHÇE Si: Gönen kaplıcasının çok eski bir tarihi vardır. Gönen kaplıcası Mısırlılar, Romalılar ve Bizanslılar zamanındada işIetilmiş ve o tarihlerde büyük bir şöhrete sahip olmuştur.

Kaplıca mahallinde yapıIan kazılarda termalizm ile ilgili tarihi eserler meydana çıkarılmıştır. Bu tarihi eserler kaplıca müzesinde muhafaza edilmektedir.

Ulaşım : Kaplıca Gönen ilçesi içindedir ve bütün yıI çalışmaktadır. Gönen ilçesine karayolu ile gidilir. Gönen yakınlarına kadarda deniz ve hava yolları ile de gidilebilir.

ŞİFALI SUYUN GRUBU : (D) Madeni az ılıca ve içmeler grubunda inceIenmiştir.

(T.M.S) Her üç kaynak olan Mermerli Kuyu, Eski Kaynak ve

ÇemberIi; Sodyum, Sülfat, Klorür, Bikarbonatlı.

Şifalı Suyun Teknik Nitelikleri : Kaynakların temperatürleri 52 ile 72°C arasında, radyoaktiviteleri Rn O,S ile 2 eman, pH değerleri ise 7,2 ile 7,36 arasında değişmektedir.

ENDiKASYON: (ŞİFA NİTELİGİ) (D) Her türlü romattzma, nevralji, nevrit ve kadın hastalıklarına tavsiye edilir.

TIBBİ DEĞERLENDİRME : (Y) Çok sıcak olan Gönen suları karışık acı maden suları grubuna girer. 2 gramın üstünde total minera Uzasyon ihtiva etmesi bilhassa içme tarzında kullanıldığı zaman karaciğer ve safra yollarıyle böbreğin fonksiyonel bazı teşevvüşlerinde kayda değer bit' etki göstereceğini tahmin ettirir. Banyo tarzında, kullanıldığında bu havalı sularının umumi endikasyonIarını burada da tekrarlayabiliriz. Romatizmal sendromlar, kırık sekellerı, ameliyat sonrası devreleri de dahil olmak üzere lokomotör sistemin ağrı ve hareket güçlüğü ile müteraırk hastalıkları, ağrılı ve iltihaplı kadın hastalıkları, kalın bağırsakların ağrısı, spastik ittihapları bu meyanda zlkredilebilir. Keza bu sularda kanda birikmiş olan yağ cisimciklerinin temizlendiği normal hudutlara döndüğü, kanın heparın yapılmışcasına sulanıp iri parçalı yağ cisimciklerinden temizlenerek hareket kabiliyetinin arttığı görülür.

Şu halde kürler damar sertliğinin bulgularının tashihınde, buna bağlı nörolojik ve vasküler kamplikasyon sekellerinin tedavisinde ve bir de koruyucu tababet naktal nazarında orta yaşlılarda bu komplikasyonlan önlemek için değerlendirilebilir.

TEDAVİ TESİSLERİ: S.S.Y.B. tarafından kamu personeli tarafından Tedavi kurumu olarak kabul edilmiştir. Eski kubbeli hamamlı 2 umumi kadın ve erkeklere mahsus bir havuz, çamur banyoları, 119 adet özel banyo, fizik-tedavi enstitüsü ile Hidroterapi, sualtı masajları, buhar odası, fizikomekanik yardımcı tedaviler doktorlar nezaretinde yapılır.

Yardımcı Tesisleri: Kaplıca işletmesine bağlı yardımcı tesisler, bir büyük lokanta ile büyük bir yüzme havuzundan ibarettir.

Ayrıca ilçe içinde çok sayıda muhtelif yardımcı tesisler bulunmaktadır.

Konaklama Tesisleri : Kaphca işletmesine bağlı konaklama tesisleri turistik Park Oteli ile Derman Oteli ve Yeşil Oteldir. Ayrıca kaplıcaya gelen turistler ilçe içindeki konaklama tesislerinden de faydalanırlar. İlçedeki yatak sayısı 1000'i bulmaktadır.

ENFORMASYON (DANIŞMA) : Her türlü bilgi ve rezervasyon için Gönen kaplıcaları Anonim Şirketine müracaat edilebilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Balıkesir

İli

Gönen

Kaplıcası