Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Aromaterapi Nedir?
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Aromaterapi Nedir? : Aromaterapi, bitkilerin kök, çiçek, yaprak gibi bölümlerinden elde edilen yağlarla uygulanan terapi yöntemidir. Yağ özleri bitkilerin hormonu sayılır ve insan vücudundaki hormonlara eş değerde canlandırıcı, ateşleyici ve aracı olarak görev üstlenir. Yağ özleri buğu, kompres veya masaj ile uygulanabilir. Yoğun oldukları için çokdikkatli kullanılması gerekir.
Özellikle ruhsal rahatlama ile fiziksel ve ruhsal direnci artırmada son derece faydalı bir yöntemdir. Çok az sayıda terapi, aromaterapi kadar keyif verici bir özelliğe sahiptir; bu yüzden birçok çocuk (erKek çocuklar da dahil) aromaterapinin içerdiği yağlardan olumlu yönde etkilenir ve bu yağlara karşı olumlu tepkiler verir.
Birçok çalışma, aromaterapinin etkinliğini bebekler ve yeni yürümeye başlamış olan çocuklar üzerinde ispatlamıştır; bu çalışmaların sonucunda, aromaterapinin rutin olarak yapılan gece masajlarına ya da ikindi vakti yapılan masajlara ek olarak kullanılabilecek mükemmel bir terapi şekli olduğu görülmüştür. Sınavlarla boğuşan okul çağındaki çocuklar ve çocukluktan ergenliğe geçme aşamasında zorluklar yaşayan gençler de aromaterapi uygulamalarını düzenli olarak deneyebilir.
Uçucu yağ özleri, insan vücudu üzerinde tedavi edici bir etkiye sahiptir. Bu etkinin olumlu olması, tedavide kullanılan yağların uygun miktarda ve uygun yöntemlerle uygulanmasına bağlıdır. Terapide kullanılan uçucu yağlar, kan dolaşımı yolu ile istenilen bölgeye ulaşır. Uçucu yağlar doğal ürünlerdir ve yan etkileri çok azdır. Uçucu yağlar doğru kullanılırsa, farmakolojik ilaçlar kadar faydalıdır. Uçucu yağ özleri, otlarla gerçekleştirilen doğal tedavilerin aksine, haricen kullanılır. Bu yağ özleri sulandırılarak teneffüs edilir ya da cilde uygulanır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Aromaterapi

Nedir?