Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Akupunkturda İnsanın Enerjisi
Akupunkturda İnsanın Enerjisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Akupunkturda İnsanın Enerjisi :

Simgesel olarak Tanrı'-nın üflemesi şeklinde açıklansa da, varlığın nedeni metafizik bir kendilik değildir. Kaynağını, şunların bir araya gelmesinden alır:

- kalıtsal yoldan cinsellik hücreleriyle geçen ve onların etkinlikleriyle beslenen, soyunun tüm fizik ve psikoentellektüel edinimlerini taşıyan doğum öncesi atasal enerji (Zai sheng yuan qi);

- atmosferden alınan solunum enerjisi (hava ruhu);

- içi boş organlarla içi dolu organların çalışması sonucunda özümlenen ve saklanan besinsel enerji (beş tahılın soluğu).

Bu enerji, dokularla organların derinliklerinde olduğu gibi insan bedeninin yüzeyinde de ortaya konur. Ancak, bu yayılan enerjide, içinden geçtiği en küçük hücreler tercihli akımlar oluştururlar. Sözkonusu hücrelerin bütünlüğü ise enerji dolaşım ağını kurar (salt dinamik ağ, kan dolaşımının besin örüsünü yaklaşık iki katına çıkartır).

Sağlık durumunda enerji, değişmez bir uyuma ve Yin ile Yang'ın niteliklerinde tanımlanan bir dengeye göre kendine özgü yollarda dolaşır. İnsan, ister normal kozmik enerjilerin çevri mirideki bir bozulmadan, isterse bedensel ya da ruhsal bir iç sorundan kaynaklansın, karıştırıcı bir enerjinin saldırısına uğradığı zaman, bedeninde EO (Wei Qi) denilen; ette, kaslarda, kas. Zarlarında dolaşan yüzeysel savunucu uYanık enerji devreye girer. Bu enerji, saldırgan yıkıcı enerjinin meridyenlere ve sonra da organlara sızmasını önleme görevini üstlenir. Saldırının sürdüğü ya da Oe enerjisinin yetersiz kaldığı durumda, vejetatif enerji dolaşımında güçlü bir düzensizlik tehlikesi oluşur.

Yong Yong QO denilen bu derin besleyici enerjinin tepkilerine, Batı fizyolojisinde nörovejetatif merkezlere yönelik çeşitli saldırılara verilen aşamalı yanıt olarak yaklaşılabilir. Bu sırada Yin-Yang ilişkisi dengede ise beden kendini savunur, enerji akışı düzenini korur. Ve hastalık oluşmaz. Buna karşın Yin-Yang arasındaki her dengesizlik enerji akışını değiştirecek ve düzensizliğin belirdi iğ fizyolojik işlevin Yin ya da Yang doğasına göre sorunlara yol açacaktır. Hastalığı iyileştirmek için, bozulan dengeyi yeniden kurmak ve bunun için de duruma göre, enerji akışının belirli noktalarında enerjiye etkide bulunmak gerekir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Akupunkturda

İnsanın

Enerjisi